Rozmanité projekty zakryli hluché miesta

„Tešíme sa záujmu a nadšeniu miestnych zlepšiť svoj región. Zrealizované projekty podporili a spestrili rôzne oblasti života miestnych obyvateľov, sú lákadlom pre turistov a majú potenciál rozvoja,“ hodnotí prvé kolo grantového programu Coca-Cola pre región Marian Pavelka, riaditeľ pre vonkajšie vzťahy Coca-Cola HBC Slovenská republika.

05. december 2016

Dedičstvo predkov: 8 fúrikov v 1 minidumperi

OZ Hrad Tematín premenil grant na minidumper a zaradil sa tak medzi tri združenia na Slovensku, ktoré podobným zariadením disponujú. „Pre lepšiu predstavivosť sme činnosť tohto zdatného siláka prerátali matematicky. Do jednej fúry vieme na motorový vozík naložiť 500 kg kameňa, čo ak rozdelíme na fúriky, je plných sedem až osem fúrikov. Čo minidumper prevezie za jeden deň, by robilo päť ľudí aj dva dni. Vozík nám neuveriteľne šetrí čas a energiu, ktorú môžeme sústrediť na samotnú remeselnú činnosť. Minidumper v našich službách doteraz premiestnil vyše 60 ton materiálu a budeme ho využívať na hrade až do jeho úplného zničenia,“ zanietene opisuje užitočnosť stroja Mojmír Choma, predseda OZ Hrad Tematín. Okrem toho je motorový vozík nápomocný aj pri prevoze piesku, hliny, prípadne blokov pieskovca alebo vedier s maltou.

Vybrúsili diamant medzi zrúcaninami

Na hrade sa pracuje takmer neustále. Podarilo sa zachrániť tri najohrozenejšie objekty hradu pred kolapsom a počas archeologického výskumu objavili jedinečné nálezy. Výskum stále prebieha a zároveň sa hrad pripravuje na zimný spánok. Deväť rokov mravčej práce združenia zanechalo na hrade viditeľné stopy. Opustená a neznáma džungľa je dnes veľmi obľúbeným turistickým miestom pre všetky vekové kategórie. Návštevnosť bola tento rok opätovne vyššia ako minulý. Počas leta sa na hrade premelie viac ako dvesto ľudí za deň, víkendy sú obzvlášť rušné. „Budúci rok budeme musieť riešiť rozširovanie informačného systému rovnako ako miesta na odpočinok spolu so sociálnymi zariadeniami. Pohrávame sa aj s myšlienkou vyrobiť fantastické oddychové zóny,“ načrtol svoje predstavy predseda združenia OZ Hrad Tematín.

25 km nových cyklotrás pod Tematínom

V rámci projektu Nové cykloturistické trasy pod Tematínom bolo vyznačených celkovo takmer 25 km nových cyklotrás, z toho dve úplne nové. „Grant pokryl väčšinu nákladov spojených so značením ako je výroba všetkých prvkov značenia, zakúpenie licencií na výrobu máp, tlač máp, výrobu veľkoplošných máp, prenájom dopravných prostriedkov, montážny materiál či iné drobné výdavky,“ vysvetľuje Michal Hlatký, predseda Slovenského cykloklubu. Projekt eviduje záujem miestnych, zmeny si však všimli aj návštevníci z iných regiónov. „Počas jedného víkendu sme na trasách stretli viacero českých cyklistov, ktorí navštevujú región pravidelne,“ dodal autor projektu. V danej lokalite plánujú doznačiť ďalšie tri trasy.

Obyvatelia Lúky si vytvoria vlastné múzeum

Lúčania využili grant na premenu staršieho historického domu na etnologické múzeum s prvkami dobovej architektúry. V rámci prác prebehla demontáž pôvodných a montáž nových okien, nanesenie vrchnej fasády bielou omietkou, zvýraznenie spodnej časti budovy modrou farbou a zvýraznenie vonkajších obvodov okien namodro na starodávny spôsob. V druhej fáze projektu sa dobuduje interiér, naplní sa exponátmi a sprístupní verejnosti. „Obsahom múzea budú predmety dávnej minulosti. Našou snahou je priblížiť ako žili a s akými nástrojmi pracovali kedysi miestni ľudia. Pri zariaďovaní starodávnymi predmetmi zapojíme aj širokú verejnosť, aby nám predmety poskytla do zbierky,“ hovorí Vladimír Vöröš, starosta obce Lúka.

Jedinečné projekty s víziou rozvoja

V prvom grantovom kole sme udelili granty v celkovej výške takmer 14 000 € na projekty prospešné nielen pre okolie. Sú autentické a jedinečné, odrážajú miestny kolorit. Je možné ich rozvíjať a vytvoriť naozaj výrazné stopy.

05. december 2016
 
 Ďakujeme
Mesto TrenčínMinisterstvo kultúry SR - Ministerstvo5 star glass | RONACORA GEO | Slovenské softvérové riešeniaEmersonAS TrenčíndogdocsRadovan Stoklasa[www.ksa.sk] - Tvorba www stranok eventive | tréningy - školenia - poradentvoEnergia pre krajinuTimm Slovakia s.r.oVaillantTrenčiansky terajšok – Nezávislé noviny trenčianskeho regiónuASOCIÁCIA KOMUNITNÝCH NADÁCIÍBYTAS, s.r.o., Trenčín - kotolne, technické zabezpečenie budov a automatizácia, diaľkový dohľad cez internetIDEA Trenčín - reklamné štúdioArt eventadvokátska kancelária | law firmPovažský cukor - Cukrovar Trenčianská teplá