Dr. Klaun

Dr. Klaun je nadačný fond Trenčianskej nadácie. Jeho cieľom je prostredníctvom divadelných predstavení prinášať pocit radosti a šťastia deťom s rôznymi druhmi znevýhodnení dlhodobo odlúčených a umiestnených v zariadeniach sociálnej a zdravotníckej starostlivosti. Bol založený 17. októbra 2002 a želaním zakladateľa Jacquesa van der Lindena bola jeho pôsobnosť určená na celé územie Slovenska.

Fond Dr. Klaun v spolupráci s Umeleckou agentúrou Kvart organizuje návštevy známych detských divadelných hercov v zariadeniach, kde žijú deti s rôznymi ochoreniami a postihnutiami. Ich zdravotné problémy ich vytrhávajú z rodín a  celé týždne zostávajú bez svojich rodičov a blízkych v opatere špeciálnych pedagógov, zdravotníkov a vychovávateľov.

Dr. Klauni - bábkoherci, mímovia,klauni i kúzelníci prinášajú spolu so svojimi predstaveniami radosť predovšetkým do špeciálnych internátnych základných škôl, domovov sociálnych služieb a liečební. Svojimi šašovinami deti uvoľňujú, nechávajú ich zabudnúť na samotu a pomáhajú im smiať sa. Predstavenia sú zakaždým iné, vždy neobvyklé, často sprevádzané búrlivými emóciami. Deti prichádzajú pohladiť a porozprávať sa s bábkami, „zaposunkovať si“ s mímom, objať klauna, pri ktorom na hodinu úplne zabudli, kde sú ... to všetko sú momenty, kedy prizerajúci sa dospelí často prehĺtajú slzy dojatia. Je to úžasný pocit, veď objatie od dieťaťa s rúčkami, ktoré „neposlúchajú“, či zopár slov od malého šibala s poruchou reči bývajú často hrdinským výkonom.

Detskí divadelní herci z celého Slovenska napriek tomu, že každý z nich má vlastný život a kariéru a nehrajú v spoločnom predstavení, už roky spája práca pre nadačný fond Dr. Klaun. Od roku 2009 sa sústreďujú na návštevy špeciálnych internátnych škôl v malých mestách a zapadnutých dedinkách, kde už prváčikovia dochádzajú na týždňovky, alebo domovov sociálnych služieb, v ktorých už maličké deti trávia veľa času bez rodičov. Dr. Klauni zavítali tam, kde miestnych darcov niet a kam veľkí „nedovidia“. Práve tam prežili s deťmi tie najsilnejšie emócie.

Od vzniku fondu navštevujú klauni okolo 86 zariadení po celom Slovensku a ročne odohrajú priemerne do 100 divadelných predstavení.

 
 Ďakujeme
Mesto TrenčínMinisterstvo kultúry SR - Ministerstvo5 star glass | RONACORA GEO | Slovenské softvérové riešeniaEmersonAS TrenčíndogdocsRadovan Stoklasa[www.ksa.sk] - Tvorba www stranok eventive | tréningy - školenia - poradentvoEnergia pre krajinuTimm Slovakia s.r.oVaillantTrenčiansky terajšok – Nezávislé noviny trenčianskeho regiónuASOCIÁCIA KOMUNITNÝCH NADÁCIÍBYTAS, s.r.o., Trenčín - kotolne, technické zabezpečenie budov a automatizácia, diaľkový dohľad cez internetIDEA Trenčín - reklamné štúdioArt eventadvokátska kancelária | law firmPovažský cukor - Cukrovar Trenčianská teplá