Projekty Coca-Cola pre región zmenia cestu z Bezovca na Tematín

Coca-Cola pre región uzatvára 2. kolo grantového programu realizáciou posledných troch projektov. Tie podporili najmä obľúbené turistické destinácie v regióne, ktorých návštevnosť neustále rastie. „Teší nás, že sa projekty vzájomne dopĺňajú a pomáhajú vytvoriť komplexný celok, ktorý zvyšuje úroveň turizmu v regióne,“ komentuje Marian Pavelka, riaditeľ pre vonkajšie vzťahy Coca-Cola HBC Česko a Slovensko. 

07. december 2017

Dobrovoľníci a zamestnanci OZ Hrad Tematín nadviazali na svoj projekt z 1. kola grantovej výzvy a vlastnoručne vybudovali náučný chodník z rekreačného strediska Bezovec až k Tematínu, informačné tabule, oddychové zóny a suché toalety vyrobené tradičnou tesárskou metódou. Strávili pri tom 30 dní.

Cesta na hrad vás milo prekvapí – pribudnú lavičky, tabule či toalety

Stúpajúca atraktivita hradu láka stále viac turistov. Na hrad sa dalo kedysi dostať obtiažne. Mnohí ani nevedeli, že má brány. Boli natoľko zarastené, že sa cez ne na hrad nedalo dostať. Kedysi zavalené objekty sa zmenili na dobre rozoznateľné budovy a vytvárajú priestory pre expozície, dielne, sklady. Návštevnosť sa každým rokom zvyšuje. Tento rok sa na hrade premlelo v letných mesiacoch približne 20 000 návštevníkov. Práve cesta z Bezovca na hrad je najpoužívanejšia a doposiaľ sa na jej trase nenachádzala žiadna informačná tabuľa či lavička.

Národná pamiatka Kostolec-Ducové s turistickým značením

OZ Dedičstvo otcov zachovaj nám Pane za päť rokov pôsobenia zveľadilo zdevastovanú a pre turistov nebezpečnú národnú pamiatku Kostolec-Ducové a grant využilo na výrobu a osadenie desiatich nových informačných tabúľ, ktoré poskytnú celistvý obraz o dôležitosti náleziska. Informačný systém prevedie návštevníkov od doby bronzovej až po súčasnosť, zachytáva Veľkomoravské obdobie, obdobie, keď bol na Kostolci ranostredoveký a novoveký cintorín, archeologickú a nálezovú časť a aj históriu obce Ducové spojené s Kostolcom. Informačný systém začína v obci Ducové, prechádza cez historickú časť „starého“ Ducového s výnimočným koloritom tradičnej ľudovej architektúry. Tabule pokračujú do lokality Kostolca a záverečná časť sa nachádza práve tu.

Záhonová výsadba skrášli cestu na Tematín

Popri ceste na hrad Tematín a Bezovec sa turisti donedávna kochali pohľadom na neestetický svah zarastený burinou uprostred obce Hrádok. Miestny futbalový klub sa ho rozhodol skrášliť výsadbou okrasných drevín. Obec vo veľkej miere dlhodobo prispieva na činnosť tímu a preto sa jeho členovia rozhodli, že aspoň nejakým spôsobom vrátia starostlivosť o klub obci.

Nepekný svah sa aj kvôli veľkému sklonu ťažko kosil, a tak jeho premenu na udržiavaný záhon prijali miestni s nadšením. Viacerí ochotne priložili ruku k dielu pri čistení plochy a jeho výsadbe. Týmto priestorom prechádza denne veľa ľudí, ktorí budú mať pekný výhľad na záhon z protiľahlej cesty. Zalievanie bude uľahčené tým, že hneď pod výsadbou je potok a miestny hasičský zbor bude záhony pravidelne zalievať.

07. december 2017
 
 Ďakujeme
Mesto Trenčín Ministerstvo kultúry SR - Ministerstvo Trenčiansky samosprávny kraj GRAND Hotel Trenčín Emerson AS Trenčín dogdocs Radovan Stoklasa [www.ksa.sk] - Tvorba www stranok eventive | tréningy - školenia - poradentvo Energia pre krajinu Timm Slovakia s.r.o Vaillant Trenčianska internetová televízia - Trencianska.tv ASOCIÁCIA KOMUNITNÝCH NADÁCIÍ BYTAS, s.r.o., Trenčín - kotolne, technické zabezpečenie budov a automatizácia, diaľkový dohľad cez internet IDEA Trenčín - reklamné štúdio Art event advokátska kancelária | law firm Považský cukor - Cukrovar Trenčianská teplá